Ogniwa fotowoltaiczne dla firm Obie części normy definiują wymagania


Ogniwa fotowoltaiczne dla firm Obie części normy definiują wymagania w stosunku do różnych klas zastosowania modułów fotowoltaicznych, jednakże nie powinny być uważane jako pełny zbiór wszystkich krajowych czy też regionalnych przepisów budowlanych. Szczegóły gwarancji, wydajność, wyniki testów działania w różnych warunkach, certyfikaty - wszystkie te informacje się tam znajdują. Sprawdź nasz ranking! Szczegółowe informacje znajdziesz w recenzjach. Czym kierowaliśmy się, tworząc ten ranking? Ranking paneli fotowoltaicznych. Najlepsze i najgorsze panele słoneczne 2020 roku. Zalecamy kleje firmy SifaFlex, które świetnie nadają się do przyklejania paneli sztywnych jak i elastycznych. Jakie firmy można uznać za najlepsze? Na rynku można już znaleźć moduły krzemowe z dodatkiem galu zamiast boru (np. moduły firmy ZNShine). Rys. Utrata mocy dla klasycznych modułów krzemowych z domieszką boru i modułów ZNShine z domieszką galu. Im bardziej zanieczyszczony tlenem krzem tym większa utrata mocy ogniwa. Średnia utrata mocy w zależności od typu panelu waha sie od 0,6-1,0%/rok. W początkowym okresie użytkowania strata mocy może być znacznie szybsza związana z degradacja ogniwa pod wpływem promieniowania słonecznego i nosi nazwę LID (Light Induced Degradation).

5kW - 25 167 zł

Azymut dachu (optymalny jest kierunek południowy)

1 779 ofert

Strawienie szkliwa fosforowego

Zjawisko gwałtownej utraty mocy w przypadku ogniw amorficznych może powodować w pierwszym okresie nadprodukcję energii elektrycznej (należy uwzględnić ten fakt w projekcie). Najlepsze ogniwa na rynku mogą nieznacznie odbiegać od tych parametrów zapewniając np. 8% utraty mocy po 10 latach. Rozwiązanie takie zapewnia znacznie mniejsza roczna utrate mocy. PN-EN 61215 określa kilka kryteriów, między innymi to, że w wyniku badań nie stwierdzono żadnych poważnych, widocznych uszkodzeń, deficyt maksymalnej mocy wyjściowej nie przekroczył 8% a wszystkie pojedyncze badania dały wynik pozytywny. Po zakończeniu badań w poszczególnych sekwencjach wszystkie 8 modułów jest poddawanych sprawdzającej próbie upływności prądowej w warunkach wilgoci (poz. PANEL SŁONECZNY 180W MAXX to moduł o bardzo dużej mocy, pozwala to na długotrwałą pracę w szerokim zakresie temperatur i różnorodnych warunkach atmosferycznych. W zakresie badań norma określa charakterystyki elektryczne i termiczne modułu by wykazać, że moduły są zdolne wytrzymać wydłużone narażenia klimatyczne. Sekwencje badań zostały ustalone tak, by jako badania kondycjonowania wstępnego można zastosować badania wg PN-EN 61215 lub PN-EN 61646. Kryteria przejścia sekwencji badań dają pewność wykrycia ewentualnych uszkodzeń składników wewnętrznych i zewnętrznych modułów PV, które mogłyby wywołać wspomniane narażenia: pożar, porażenie prądem elektrycznym albo obrażenia osobiste. Część druga normy PN-EN 61730 opisuje wymagania badawcze wobec modułów fotowoltaicznych (PV) w celu zapewnienia bezpiecznego działania pod kątem elektrycznym i mechanicznym podczas spodziewanego okresu ich pracy. Jedna z podstawowych norm dotyczących paneli fotowoltaicznych - PN-EN 61215 „Moduły fotowoltaiczne (PV) z krzemu krystalicznego do zastosowań naziemnych - Kwalifikacja konstrukcji i aprobata typu” określa wymagania dotyczące kwalifikowania konstrukcji oraz aprobaty typu modułów fotowoltaicznych odpowiednich dla długotrwałego działania w otwartym środowisku.

Dzięki odpowiednio dobranym proporcjom zminimalizował znaczenie efektu Staeblera-Wronskiego, w rezultacie spadek wydajności jest teraz niewielki i ostateczna sprawność paneli wynosi około 9%. Innowacja holenderskiego badacza została już wdrożona do produkcji w niemieckich zakładach Inventux Technologies. Staeblera-Wrońskiego, dlatego producenci ogniw często podają moc ogniwa a-Si już po okresie degradacji, lub w charakterystyce ogniwa podawana jest jego początkowa sprawność. Sprawność optyczna ogniwa spada z jego powodu z początkowych 10% do około 7%. Z efektem tym zmierzył sie ostatnio Holender Gijs Van Elzakker. Również bardzo popularne ogniwa. Ustawienie systemu solarnego na podwórku domu jednorodzinnego jest również możliwe, jednakże powierzchnia, jaka potrzebna by była do zagospodarowania wynosi około 7m kwadratowych na wyprodukowany 1kWh. Ustawienie 5-8 paneli byłoby w tym przypadku niestety niezbyt ekonomiczne pod względem miejsca. A to dlatego, że moc paneli to tylko wskaźnik, ile Wat mogą przerobić nasze urządzenia, nie to ile otrzymamy realnych kilowatogodzin do użytku w efekcie. Ponadto ogniwa amorficzne mają tendencję do regeneracji w przypadku wzrostu temperatury, dlatego w lecie ich moc może w przeciwieństwie do innych ogniw nawet rosnąć ale szybko spadać w czasie zimy. Nie zachwycajmy sie wtedy wartością 122Wp podczas gdy moc nominalna to tylko 100Wp, bo po pierwszym użyciu ogniwo nie przekroczy wartości nominalnej.

Instalacje fotowoltaiczne dla prywatnych domów oraz firm

Tagi dla artykułu

fotowoltaika Gdańśk